Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych - czy mogę być w ciąży?

Witam serdecznie. Chciałam uzyskać następujące informacje. Od ponad roku biorę tabletki antykonpepcyjne - zawsze zgodnie z zaleceniami, teraz chciałam zrobić przerwę np: 2 miesięczną w celu oczyszczenia organizmu, ale podczas 7 dniowej przerwy, poprzedzającej odstawienie na 2 miesiące leku, uprawiałam sex z narzeczonym. Po 7 dniach (czyli przepisowej przerwie) nie wzięłam pierwszej tabletki z kolejnego opakowania i tym samym zaczeliśmy zabezpieczać się inaczej - prezerwatywą. Czy mogę obawiać się zajścia w ciążę spowodowanego współżyciem podczas 7 dniowej przerwy bez dodatkowego zabezpieczenia? Mam nadzieję, że w miarę jasno wyjaśniłam o co mi chodzi. Pozdrawiam. Arwena-89

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek jest pełna nawet podczas 7 dniowej przerwy, także jeżeli do zbliżenia doszlo w tym czasie była Pani wówczas chroniona.

Jeżeli do stosunku doszło w ostatnich dniach, 7 dniowej przerwy to może wystąpić sytuacja w której brak zażycia pierwszej tabletki z nowego opakowania spowoduje spadek poziomu hormonów, a co za tym idzie może dojść do zapłodnienia. Może się tak zdarzyć, gdyż plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety do ok.72h.

Warto wykonać test ciążowy dla pewności.

Pozdrawiam!