Wydłużona przerwa z 7 do 9 dni - co teraz robić?

Dzień dobry. Mój problem wygląda następująco. Po kilkumiesięcznej przerwie znów zaczęłam brać tabletki Y***. Po wybranym 1 opakowaniu następuje 7-dniowa przerwa, gdzie 8. dnia musimy wziąć tabletkę z następnego opakowania. Moje opakowanie tabletek zakończyło się w środę, gdzie w czwartek (8. dnia) powinnam wziąć następną, niestety zapomniałam o tabletkach i wzięłam ję dopiero w sobotę rano, czyli 10. dnia przerwy. W piątek (9. dzień) współżyłam z moim narzeczonym, który skończył we mnie. W sobotę, już po przyjęciu tabletki współżyliśmy kilka razy oraz raz w niedzielę (również skończył we mnie). Niestety obecnie znajduję się za granicą kraju i nie mogę się udać do ginekologa, co bym zrobiła, gdybym była w kraju. Proszę mi powiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo, że zaszłam w ciążę? Czy jeżeli to jest możliwe, to lepiej, żebym po prostu odstawiła tabletki? Test ciążowy mogę zrobić dopiero po 14 dniach od współżycia. Jeżeli potencjalnie jestem w ciąży, to nie chcę zaszkodzić dziecku tymi tabletkami. Powinnam je odstawić, czy nie ma takiej potrzeby? Proszę o odpowiedź jak najszybciej, ponieważ nie wiem, co dalej mam począć z tymi nieszczęsnymi tabletkami. Dziękuję serdecznie za poradę i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nierozpoczęcie nowego opakowania w wyznaczonym terminie wiąże się ze zniesieniem efektu antykoncepcyjnego. W takiej sytuacji wszystkie stosunki mające miejsce w czasie przerwy należy uznać za niezabezpieczone. Dodatkowo przez 7 kolejnych dni konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Ze względu na liczne stosunki odbyte w niezabezpieczonym czasie ryzyko ciąży jest stosunkowo wysokie. Niestety niemożliwe jest procentowe ustalenie ryzyka ciąży, które ułatwiłoby decyzję o dalszym przyjmowaniu tabletek. Decyzja ta należy jednak do Pani. Nie ma bowiem bezwzględnych przeciwwskazań do przyjmowania tabletek do czasu wykluczenia ciąży.

Jak słusznie Pani zauważyła, domowy test ciążowy można wykonać po 14 dniach od daty ostatniego zbliżenia. Może Pani również oznaczyć poziom hormonu beta-HCG w surowicy krwi. Badanie to można  wykonać już po 9 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia.

Pozdrawiam