Przesadne zamartwianie się i brak motywacji

Witam. Mam 20 lat, od jakiegoś już czasu nie wiem, co się ze mną dzieje. Gdy chodziłem do liceum, też miewałem takie problemy, ale w mniejszym stopniu. Mianowicie przejmowałem się nawet najmniejszymi problemami, zamartwiałem się, myślami sięgałem w przyszłość, nie potrafiłem żyć tak jak inni koledzy, cieszyć się tym, co jest teraz i nie martwić się o to, co będzie jutro. Teraz, gdy pracuję i studiuję, to problemy jeszcze bardziej narastają. Wcześniej myślałem, że mam taki charakter, no i tak już musi być - przeczytałem jakiś artykuł o depresji i tam takie objawy nazwane były chorobą. Więc jeżeli tak jest, to chcę się wyleczyć i zmienić moje nastawienie do świata.

Dodam jeszcze, że ogólnie nic mi się nie chce, większość spraw odkładam na ostatnię chwilę, np. nauka - potem robią się straszne zaległości, którymi tylko się zamartwiam - czy zdam, czy zaliczę - a tak naprawdę nie mogę się zmobilizować, żeby coś zrobić. Podchodziłem do egzaminu na prawo jazdy, niestety, 5 razy bez efektu. Czy to może być wynikiem braku umiejętności, czy może mieć to związek właśnie z depresją? Mam też niską samoocenę oraz nie czuję się pewny siebie w tym, co robię.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Niska samoocena, apatia, tendencja do zamartwiania się o przyszłość, negatywna ocena teraźniejszości i własnych osiągnięć może wskazywać na objawy zespołu depresyjnego. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia depresji, włączając psychoterapię i farmakoterapię. Polecem Panu wizytę u lekarza psychiatry, który przeprowadzi diagnozę oraz ustali wskazania do leczenia.

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty