Brak motywacji i chęci do działania u 18-latka

Witam, Mam problem z samym sobą, ponieważ już kilku lat czuję, że żyję tak na 50% swojego życia. Nie potrafię się normalnie uczyć (chodzę do liceum), bo nigdy tego za bardzo nie robiłem, a jak pomyślę, że chce się za to zabrać to jakoś brak mi motywacji i jest to takie błędne koło. Wiem, że sam sobie robię zaległości, ale nic mnie nie motywuję abym wreszcie zmienił swoje życie. Ciągle słyszę hasła, że jeśli teraz będę się uczył to w przyszłości będę miał łatwiej, mimo że jestem świadom iż jest to prawda to i tak nie mogę się za to zabrać ponieważ coś mnie blokuje. Ktoś może mi coś poradzić, to naprawdę jest męczące, że przychodzi mi myśl o tym żeby zrobić coś produktywnego, ale zaczynam to odkładać aż w końcu nic z tego nie wychodzi, błędne koło...

Witam Pana. Wszystkie uwagi które robią Panu rodzice i nauczyciele dotyczące inwestowania w siebie obecnie są prawdziwe. Tylko raz w życiu mam lat 18, 19, 20... I jeśli teraz nie zmobilizujemy się do zdobywania wiedzy to ona nam umknie. Powstanie luka której nigdy nie zapełnimy. To teraz musimy myśleć czy chcemy uczyć się więcej czy mniej. To teraz musimy rozwiązać problem czy warto być lekarzem, inżynierem, prawnikiem lub sprzątaczem, ekspedientem w sklepie, fachowcem, rzemieślnikiem. Nie ujmując ani sprzątaczowi ani ekspedientowi w sklepie, bo to też są zawody potrzebne i dobre. Ale jeżeli możemy zadecydować o sobie to zróbmy to. Proponuję aby Pan przeczytał książkę "Obudź w sobie olbrzyma" Anthony Robbins lub "Potęgę podświadomości" Murphiego. Zawsze warto myśleć o sobie pozytywnie bo każdy z nas ludzi jest jednostką niezwykłą, doskonałą i jeżeli zaczniemy tak myśleć to przyjdzie nam ochota na wszystko. Warto słuchać dobrej muzyki, nauczyć się medytować(nagrania w internecie), postawić sobie jakiś ciekawy cel do zrealizowania, zająć się sportem, wziąć udział w maratonie, pływać, podnosić ciężary lub spróbować opanować jakąś sztukę walki, tak aby usprawnić swoje ciało fizyczne a jednocześnie wzmocnić psychikę, bo to się razem łączy. Może Pan zająć się teatrem, fotografią. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki i to Pan musi to wybrać! A wybrał Pan coś najbardziej negatywnego. Proszę to zmienić, jest Pan wspaniałym, inteligentnym i mądrym człowiekiem, kreatywnym i twórczym. I proszę tą drogą iść przed siebie! Życzę powodzenia, Alicja Jankowska