Podejrzenie depresji u 18-latka

Mam 18 lat. Podejrzewam, że mam depresję lub stan depresyjny. Od kilku miesięcy czuję się "przybity", jestem ciągle zmęczony, nie wysypiam się (mogę spać bardzo długo, kiedyś spałem bardzo krótko), czuję pustkę, przygnębienie. Mam poczucie, że wszystko robię źle, marnuję swoje życie. Nie potrafię płakać mimo, że chciałbym. Mam wrażenie, że kłębi się mnie milion myśli, a nie czuję nic. Często wpadam w melancholię. Czy są to objawy depresji?

Witam

"Mam poczucie, że wszystko robię źle, marnuję swoje życie" - bardzo współczuję i także zachęcam do wizyty u psychiatry oraz podjęcia psychoterapii indywidualnej lub grupowej. Warto też coś zmienić w swoich codziennych działaniach - zadbać o regularność wstawania i zasypiania o stałej godzinie, spacery na świeżym powietrzu, mówienie SOBIE KOMPLEMENTÓW i bycie dla siebie najlepszym przyjacielem. Nie ma na świecie człowieka, który wszystko robi źle... A jeśli jest coś, co trzeba zmienić, by "nie marnować sobie życia", to warto zrobić pierwszy krok, choćby i mały. Małe dzieci upadają wiele razy, ale wstają i w końcu potrafią i chodzić i biegać :)

Pozdrawiam