Witam,
opisując, co się z Panią dzieje, mam wrażenie, że pisze Pani o tym, że na wiele rzeczy w swoim życiu nie ma Pani wpływu, używa Pani porównania do bycia "więźniem tego świata". Wydaje się, że poczucie sprawstwa i kontroli odgrywa w Pani życiu ważną rolę, a brak tych umiejętności - powoduje niechęć i poczucie bezsensu życia. Niepokojące jest to, jak Pani sama zauważyła, że jest Pani młodą osobą, ale można odnieść wrażenie, że psychicznie- czuje się Pani zmęczoną życiem staruszką. Bez bliższego przyjżenia się Pani emocjom, odczuciom trudno jest o postawienie trafnej diagnozy. Na pewno jednak zalecałabym wizytę u psychoterapeuty aby dobrać odpowiedni sposób terapii do Pani trudności.
Życzę powodzenia
JJ
Zachęcam do rozpoczęcia psychoterapii. Skoro zadała Pani tutaj to pytanie, to znaczy, że sama Pani rozumie, że nie jest to stan naturalny. Taki sposób myślenia można zmodyfikować w trakcie psychoterapii i bynajmniej nie na zasadzie myślenia życzeniowego czy prania mózgu, ale poprzez taką pracę nad sposobem oceny rzeczywistości, aby stała się ona bardziej realistyczna. Pomóc w tym może Pani np. terapia poznawczo-behawioralna. Proszę poszukać terapeuty w swoim miejscu zamieszkania (http://www.pttpb.pl/licencjonowani-terapeuci).
Pozdrawiam,
Dominika Farley
http://www.tpbkrakow.com/terapia/
Zgorzknienie, żal do świata, poczucie krzywdy które nie mają swojego ujścia ani racjonalnego rozwiązania mogą doprowadzić do wielu negatywnych skutków. Styl wypowiedzi, który prezentuje Pani w swoim poście wskazuje na ogrom rozżalenia, brak motywacji do podejmowania działań, brak energii...Tego typu elementy są częstym objawem rozwijania się zaburzeń na tle psychicznym. Polecam jak najszybciej zgłosić się i podjąć terapię psychologiczną. Bez pomocy może Pani się wkręcić w błędne koło "bycia więźniem świata" a poziom dyskomfortu będzie się pogłębiał. Polecam podjąć terapię w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nienawiść do siebie po gwałcie – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak akceptacji siebie i wiary we własne sukcesy – odpowiada Mgr Elżbieta Filipowicz
- Depresja i skuteczność stosowania leków antydepresyjnych – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Strach, napady paniki, wymioty i biegunka a stres po wypadku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Ucisk w górnej części gardła od 10. lat a nerwica natręctw – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Brak motywacji, wiary w siebie i lenistwo – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Niska samoocena i brak akceptacji samej siebie – odpowiada Mgr Karolina Kwiatkowska
- Przeczulica skóry a nerwica – odpowiada Dr Dominika Farley
- Kompleksy na punkcie swojego wyglądu i brak akceptacji siebie – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jaki psycholog z okolicy Nowego Sącza? – odpowiada Mgr Elżbieta Mińkowska