Przeszczep rodzinny?

Czy jeśli odda się nerkę komuś kto jej potrzebuje to samemu można zachorować i stracić tą jedyną?
ponad rok temu

Większość najgroźniejszych chorób nerek atakuje tak samo obie nerki. Stąd też osoba, która oddała nerkę ma porównywalną szansę na jej utratę jak osoba z dwiema nerkami. Dodatkowo dawca nerki podlega bardzo stałej i bacznej kontroli nie tylko nerek ale całego stanu zdrowia. Dlatego średnio dawcy nerek żyją dłużej niż osoby, które nie są dawcami.