Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przeszczep trzustki - gdzie się udać?

Witam. Mam 42 lata i od 16-17 lat cukrzycę typu 1 insulinozależną. Ciężką do ustawienia. Pojawiają się częste skoki cukrów i niedocukrzenia. Niestety są już i powikłania cukrzycowe, obecnie stosuję laseroterapię obu oczu. Dwa dni temu oglądałam wiadomości na TVN-ie i wiem, że jest możliwość przeszczepu trzustki, która u nas w kraju się powiodła. Gdzie mam się udać? Od jakiego specjalisty zacząć i jakie są szanse, aby doszło do takiego przeszczepu? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Iwona

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Insulinooporność w przeszczepie wysp trzustkowych

Witam serdecznie!

Przeszczep trzustki lub wysp trzustkowych jest jedną z metod leczenia cukrzycy typu 1. Najczęściej w Polsce jest wykonywany przeszczep trzustki wraz z przeszczepem nerki (u chorych z niewydolnością nerek). Są również przeprowadzane przeszczepy samej trzustki u pacjentów, u których szybko postępują powikłania cukrzycy oraz gdy występują liczne hipoglikemie zagrażające życiu. Niestety w naszym kraju są wykonywane rzadko.

Przeciwwskazaniami są choroby nowotworowe, aktywne zakażenia, znacznie zaawansowana makroangiopatia. Pacjenci kwalifikowani do przeszczepu przechodzą wiele bardzo szczegółowych badań. Proszę na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym cukrzycę.

Pozdrawiam.
 

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy