Czy w Polsce przeprowadza się przeszczepy trzustki przy cukrzycy?

Dobry wieczór. Moja córka 4lata zdiagnozowana 14 grudnia 2017 r. na cukrzycę typu 1 obecnie na penach (z powodu braku dostępności pompy insulinowej w szpitalu województwa kujawsko - pomorskie) jaka ma szanse na przeszczep? Ostatnio ktos powiedział mojemu Tacie w szpitalu ze dokonano na nim przeszczepu wlasnie trzustki przy cukrzycy typu 1. W Polsce sa wykonywane juz takie przeszczepy np. u dzieci?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Przeszczep każdego narządu wiąże się z braniem leków immunosupresyjnych (czyli zapobiegających odrzuceniu nowego narządu przez organizm gospodarza). Dlatego przeszczep trzustki zarezerwowany jest dla pacjentów z niestabilną postacią cukrzycy typu 1, u których choroba przebiega w sposób agresywny, pojawia się retinopatia, nefropatia, neuropatia czy też powikłania makronaczyniowe. Wtedy istnieją wskazania do wizyty w poradni transpalntacyjnej. W Polsce CSK MSW w Warszawie jest ośrodkiem o największym doświadczeniu w takich zabiegach. Dzieciom to postępowanie raczej nie jest rekomendowane.