Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przewaga pracy systemu współczulnego a możliwe dolegliwości

Rozregulowany układ nerwowy, czyli systemy przestają pracować w harmonii. Przewaga systemu współczulnego i brak reakcji ze strony układu przywspółczulnego. Organizm jest w stanie stresu cały czas. Napięcie panuje. Chroniczny stres. Czy można przywrócić te systemy jakoś, aby pracowały w harmonii samemu ? Nie mam możliwości do specjalisty na kasę chorych ani nie mam pieniędzy na wizytę prywatną,
MĘŻCZYZNA, 31 LAT ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Piotr Jurczyk
44 poziom zaufania

Witam. Opis Pana objawów nie jest zbyt szczegółowy, ale za czynnościami układów: współczulnego i przywspółczulnego (łącznie nazywanych układem wegetatywnym) stoją wyżej rozwinięte ośrodki kory mózgowej jako połączenie układu nerwowego "pierwotnego" z "rozumnym" (dlatego na przykład gdy pomyślimy o czymś, czego się boimy, bije nam szybciej serce - układ współczulny uzyskuje przewagę. Dlatego właśnie źródła Pana problemów i sposobu naprawy nie szukałbym w elegancko przez Pana opisanym braku harmonii, ale zaburzenia równowagi psychiki. Jako "ciągły stres" zdarza się pacjentom opisywać kilka grup schorzeń: lęk uogólniony, depresję lub zaburzenia lękowo-depresyjne, zaburzenia adaptacyjne, ale też wiele innych. Istnieje potrzeba weryfikacji Pana stanu przez specjalistę. Nie wiem, z jakiego powodu nie może Pan korzystać z usług publicznej opieki zdrowotnej, ale obecnie bardzo zachęcam do starań, aby wizyta u lekarza psychiatry doszła do skutku. Jako alternatywę, ale zaznaczam że dużo mniej korzystną, proponuję trening autopsychologiczny (ale tu znów sytuacja patowa, bo pierwsze kroki takiej terapii stawia się z psycholgiem), albo poszukanie nieofrmalnej grupy wsparcia dla osób z podobnymi problemami działającej non-profit. Pozdrawiam i trzymam kciuki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy