Mechanizm regulujący wydzielanie hormonów stresu

Witam. Chciałem zapytać o mechanizm, który reguluje wydzielanie hormonów stresu. Chodzi o "ujemne sprzężenie zwrotne", jeśli zawodzi. Czy jest możliwe przywrócenie tego mechanizmu do działania, aby układy współczulny i przywspółczulny pracowały ze sobą w harmonii ?

Szanowny Panie, harmonia pracy układu współczulnego i przywspółczulnego jest stanem pożądanym dla każdego człowieka. Rozregulowany układ nerwowy zawsze powoduje "kłopoty". Nie opisał Pan jakiego rodzaju dysharmonia pojawiła się u Pana, zatem pozwolę sobie na ogólną odpowiedź. Najprostszą metodą regulacji i harmonizacji układów jest oddech przeponowy, można również stosować techniki relaksacyjne, trening Biofeedback, psychoterapię aż po farmakoterapię, lub bardziej inwazyjne sposoby leczenia. Sposobów jest wiele wszystko zależy od przyczyny zaburzenia i jego głębokości.

Witam, stres to według definicji: "zaburzenie równowagi organizmu spowodowane działaniem czynnika fizycznego bądź psychologicznego, albo też już samą reakcję na taki bodziec. W reakcji stresowej jako pierwszy aktywuje się współczulny układ nerwowy, a następnie funkcjonalna oś podwzgórze –przysadka–nadnercza". Ujemne sprzężenie zwrotne to mechanizm pozwalający na wygaszenie reakcji organizmu na zagrożenie. Przewlekły stres zaburza ten mechanizm. Nie da się wyeliminować całkowicie sytuacji stresowych. Aby zmniejszyć wpływ stresu warto zadbać o siebie, odpowiednią dietę (witaminy, mikroelementy), ćwiczenia fizyczne, nauczyć się relaksować(np. relaksacja progresywna). Warto także skonsultować się z psychologiem, aby zdefiniować sytuacje najbardziej stresogenne, porozmawiać o przyczynach i jak sobie radzić.
Pozdrawiam
Może zainteresuje Pana ten artykuł: http://www.swiatnauki.pl/8,488.html
Pozdrawiam