Czy stres może powodować potliwość?

witam. Czy stres zawodowy / intensywne myślenie podczas czynności zawodowych w danej chwili/ może powodować intensywne pocenie się czoła . Krople potu pojawiają się nagle i w dużej ilości.

Witam,

Oczywiście jest to możliwe - związane jest to z działaniem układu współczulnego (część układu autonomicznego wchodzącego w skład układu nerwowego człowieka). Jeśli intensywne myślenie podczas czynności zawodowych jest związane ze stresem= mobilizacją organizmu do wykonania zadania to naturalnymi reakcjami będą: przyspieszenie czynności serca, wzrost potliwości, przyspieszenie oddychania czy wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ilość pojawiającego się potu oraz szybkość jego pojawienia się są cechami indywidualnymi. Ważne pytanie: czy jest to jedyny objaw ? czy współtowarzyszą temu inne reakcje? konkretne myśli? czy występuje to tylko podczas wykonywania zadań zawodowych?
Dobrym krokiem jest też konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który mógłby zasugerować w którym kierunku powinna iść ewentualna diagnostyka, aby mieć pewność, że jest to reakcja wyłącznie na stres i przy tym wysiłek intelektualny, nie zaś związane z np. z nieprawidłową pracą serca w takich sytuacjach.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek