Przewlekłe zapalenie krtani (dysplazja) st. małego

Od dłuższego czasu borykam się z dolegliwościami gardła, tj. kaszel z trudnościami w oddychaniu, chrypka; dolegliwości te czasami mijają na krótki czas, tj. ok. 2-6 tygodni. Dodam, że jestem alergikiem i bardzo często zażywałem w takich przypadkach V*** - który ułatwiał mi oddychanie. W związku z powyższym zostałem skierowany do kliniki otolaryngologicznej. Rozpoznanie mikrolaryngoskopii wg Kleinsassera (pod znieczuleniem ogólnym) : "Prawy fałd głosowy blady, gładki. Lewy fałd głosowy w 1/2 przedniej pokryty białym nalotem - pobrano do badania histopatologicznego." Wynik badania histopatologicznego: "Fragment błony śluzowej pokryty znacznie pograbiałym i akantotycznie rozrośniętym nabłonkiem wielowarstwowym płaskim z nasiloną hyperkeratozą i ogniskami wewnątrznabłonkowego nowotworzeni (dysplazji) stopnia małego CIN1. W podścielisku przewlekły proces zapalny." Lekarz przepisał mi Witaminę A + E. Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ martwi mnie i dręczy owy stan i nie wiem, czy jest on bardzo bliski juz nowotworowi, czy jeszcze nie mam się czym martwić. Lekarze twierdzą, że nie jest to jeszcze stan nowotworowy. Kolejne badanie mam wyznaczone na wrzesień br., ja jednak mam jak największe obawy. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opis badania wskazuje na obecność nieprawidłowego nabłonka na lewym fałdzie głosowym. Dysplazja stopnia małego nie jest jeszcze nowotworem, jednak wymaga obserwacji, gdyż może prowadzić do transformacji nowotworowej komórek. Wskazuje na skłonność do tworzenia nieprawidłowych komórek nabłonka.

Pozdrawiam