Przewlekły ból mięśni, pleców i szyi - co to jest i dlaczego tak boli?

Od trzech lat cierpię na przewlekły ból pleców, zaczęło się od zwykłego lumbago w szyi, miałam robione rtg i nic nie wykazało, potem ból rozlał się na resztę pleców, bardziej po lewej stronie - miałam masaże, środki antydepresyjne nie pomagają, a ja codziennie budzę się z bólem i uczuciem sztywności, ten ból nie pojawia się nagle tylko trwa nieprzerwanie, a w szyi dodatkowo uczucie ciężaru napiętej skóry, okropne uczucie, strzelają mi wszystkie kości w kręgosłupie. Mam 39 lat, a czuję się na 100 lat. Miałam 2 psychoterapie grupowe i rok indywidualną i zero poprawy - moja psychiatra nie widzi u mnie depresji, choć miewam epizody depresyjne, a ostatnio coraz częściej. Neurolog po popukaniu mnie młoteczkiem stwierdził, że to nerwica, ale czy to normalne żeby tyle lat bolało? Nie potrafię podjąć pracy, bo nie podołam, zawsze lubiłam pracować, a ten ból mi nie pozwala. Teraz doszedł lęk, że nie ma dla mnie nadziei, i że każdy kolejny dzień to męka. Proszę o pomoc

Witam serdecznie,

Rozumiem, że może Pani odczuwać wyczerpanie a nawet frustrację w związku z przedłużającym się, nieefektywnym leczeniem.

Uporczywe dolegliwości bólowe mogą być jedynym objawem depresji - wówczas mówimy o tzw. depresji maskowanej. Poprawę powinny przynieść leki przeciwdepresyjne. Nie wiem na czym dokładnie polegało Pani leczenie farmakologiczne. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogły spowodować jego nieskuteczność (np. interakcje z innymi lekami, zbyt mała dawka leku, stosowanie w zbyt krótkim czasie, nieodpowiedni profil leku). Te dane należałoby przeanalizować i zastanowić się nad możliwościami poprawy efektu leczniczego.

Obecnie dostępnych jest wiele leków przeciwdepresyjnych, które różnią się mechanizmami działania, opracowane są  też procedury postępowania w lekooporności.
Z pewnością jest nadzieja na całkowite wyleczenie. W tej sytuacji warto rozważyć np. konsultację u jeszcze jednego specjalisty psychiatry, który może zaproponować Pani alternatywną metodę leczenia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia