Przy jakiej wartości hemoglobiny trzeba przetaczać krew?

Witam mam pytanie czy jest ogólnie przyjęta wartość hemoglobiny przy której krew musi być przetoczona od razu po przywiezieniu pacjenta na SOR bez przyjmowania na oddział wewnętrzny i czekania na krew. Mówię tutaj o sytuacji kiedy pacjent ma podejrzenie niedokrwistości i został przywieziony na SOR karetką po czym zrobiono mu morfologię.

Jeżeli niedokrwistość jest dobrze tolerowana przez pacjenta, a chory nie jest we wstrząsie krwotocznym to przetoczenie może zostać wykonane po przyjęciu do Oddziału, np. internistycznego, nawet przy bardzo niskich wartościach Hb. Nie wiem czy bierze Pan pod uwagę, że rolą lekarza jest nie tylko "poprawa" wartości hemoglobiny, ale przede wszystkim znalezienie przyczyny anemizacji.

Poza tym w większości przypadków do przetoczenia krwi potrzebne są 2 oznaczenia grupy krwi (tzw. wynik potwierdzony), próba krzyżowa oraz zamówienie, którego czas realizacji różni się w zależności od zasobów lokalnego banku krwi. Przetoczenie krwi wymaga szeregu formalności, które pochłaniają czas.