Przyciemnienie pieprzyka a czerniak

Witam jak wyglada czerniak czy zwykle opalenie pieprzyka lekko sie pryciemnil odrazu oznacza czerniaka.slyszalem ze to ze pieprze ciemnieja to naturalne dzialanie slonca
MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy pieprzyk może być czerniakiem?

Witam. Mam takie pytanie. Od kilku lat mam pod prawą pachą pieprzyk. Tylko że ten pieprzyk tak jakby odstawał od skóry i się powiększył o maksymalnie 2 mm. Od jakiś dwóch lat wypadają mi włosy. Myślałam z początku, że to z powodu niedoboru żelaza. Albo po operacji wyrostka robaczkowego. Tylko, że operację miałam 10 lat temu a włosy nadal wypadają. Słyszałam o czerniaku, tzn. raku skóry. Czy to może być to? Mam jasną cerę i bardzo szybko łapie mnie słońce. Przeważnie od razu mam poparzenia.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ten pieprzyk może być czerniakiem?

dzien dobry, z dnia na dzien pojawil mi sie nowy pieprzyk w dolnej czesci plecow. po przeczytaniu o czerniaku jestem przerazona. pieprzyk jest tak jakby podluzny (ogolnie wydaje mi sie ze nie jest duzy) , dookola jest czerwona otoczka. mieszkam w Anglii i dopiero jutro ide do lekarza rodzinnego po skierowanie do dermatologa, nie mam pojecia jak dlugo bede czekac na wizyte u specjalisty a w miedzy czasie umre z nerwow. Czy cos co powstaje nagle i ma dziwny ksztalt to musi oznaczac czerniaka czy moze sie jednak okazac ze to cos lagodniejszego?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Zmiany mogą pojawiać się na skórze z wielu różnych przyczyn i bez bezpośredniej obserwacji trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki dokładnie charakter ma Pani pieprzyk. W tym celu należy udać się na konsultację dermatologiczną i tzw. badanie dermatoskopowe. Jest ono całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Za pomocą specjalnego urządzenia, czyli tzw. dermatoskopu, lekarz może ocenić podejrzaną barwnikową zmianę skórną w wielokrotnym powiększeniu i szybko zidentyfikować, czy konieczne będzie jej usunięcie.

Tym, co na pewno powinno stanowić sygnał alarmowy dla pacjenta są takie objawy, jak asymetria pieprzyka oraz zauważalne nieregularne i poszarpane brzegi. Warto zwrócić uwagę również na barwę pieprzyka – szczególnie, kiedy jest ona czerwona, czarna lub niejednolita. Niepokojące może być również swędzenie oraz krwawienie znamion oraz rozmiar powyżej pół centymetra.

Warto przy tym pamiętać, że kontrolę zmian skórnych powinno się wykonywać min. raz do w roku, szczególnie po okresie wakacyjnym i wzmożonej ekspozycji na słońce.

Więcej szczegółowych informacji na temat diagnostyki czerniaka znajdzie Pani w artykule dostępnym na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pieprzyk-to-moze-byc-czerniak

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czerniak-moze-powstac-z-dnia-na-dzien

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-zwykly-czerniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty