Przyczyna powstania włókniaka w piersi i mięśniaka macicy

Mam 27 lat, w tamtym roku wykryłam w lewej piersi małego guzka. Okazało się to 5 mm włókniakiem, który jest zmianą łagodną i należy ją tylko kontrolować, gdyż podobno będzie rosnąć. W tym roku we wrześniu na kontrolnej wizycie okazało się, że w 2 piersi mam małą 5 mm torbiel, którą też mam tylko kontrolować. Dodam, że staram się już od kilku miesięcy o dziecko, wybrałam się niedawno na usg dopochwowe, żeby sprawdzić owulację - był to 14 dzień cyklu, okazało się oprócz tego, że był to cykl bezowulacyjny, że widać jakąś zmianę w macicy (polip lub mięśniak). Ginekolog stwierdziła, żebym przyszła po następnej miesiączce w dniach 20-24 na ponowne usg, bo w tym dniu nie mogla dokładnie postawić diagnozy, mówiła tylko, że jeśli to się potwierdzi, to taką zmianę usuwa się poprzez histeroskopię. Mnie martwi to, że w tak młodym wieku wychodzą takie guzki, a nikt nie szuka odpowiedzi dlaczego i skąd to się bierze, nie miałam żadnych dodatkowych badań, każdy mówi tylko, że jest to zmiana łagodna i wystarczy tylko kontrolować. Proszę o pomoc, co mam robić?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniaki to guzy łagodne występujące często u młodych kobiet - w wieku 20-30 lat. Do tej pory nie znany jest patomechanizm powstania zmian. Wydaje się, że najbardziej podejrzany jest związek z żeńskimi hormonami płciowymi, a konkretnie estrogenami. Czasami dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej (przewaga estrogenów nad progestagenami), co jednak zwykle nie ma odbicia w badaniach żeńskich hormonów płciowych. Czasami znaczenie ma także predyspozycja rodzinna - jeśli u mamy lub babci występowały łagodne guzy piersi, prawdopodobieństwo jest większe.

Ostatnio wykryty mięśniak macicy także jest zmianą łagodną powstającą u młodych kobiet (20-30 rok życia) i również związany jest z hiperstrogenizmem. Jeżeli zależy Pani na dokładnym ustaleniu przyczyny zwiększonej skłonności do powstawania tego typu zmian, może Pani wykonać profil badań hormonalnych.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty