Ropień odbytu i przetoka a ich przyczyna

Witam, chciałbym zadać pytanie dotyczące ropnia odbytu. Jaka jest przyczyna ropnia odbytu i przetoki? Czy stres ma wpływ na tą chorobę? Ropień odbytu i przetoka pojawiły się u mnie niedawno i jednocześnie od jakiegoś czasu spotyka mnie wiele stresujących sytuacji. Moje życie w ostatnim okresie stało się znacznie bardziej stresujące, nałożyło się na mnie sporo dodatkowych obowiązków i tak wyszło. Czy ropień odbytu i przetoka mogą mieć związek ze stresującym trybem życia czy raczej nie ma możliwości, by jedno z drugim było powiązane? I jeśli nie to jakie mogą być inne przyczyny wystąpienia u mnie ropnia odbytu i przetoki? Bo nie chce mi się wierzyć, że taki problem występuje bez żadnych przyczyn. Zastanawiam się, bo po wyleczeniu ropnia odbytu chciałbym, by ten problem już nie powrócił. Z góry dziekuję za odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Piotr Pilarski

Przyczyną najczęściej jest infekcja bakteryjna gruczołów, które znajdują się w kanale odbytu. Do innych rzadszych przyczyn należą:
choroba Leśniowskiego-Crohna,
wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
ciało obce,
powikłanie po operacji przeprowadzonej w okolicy odbytu,
uraz okolicy odbytu,
nowotwór (rzadko),
naświetlania (radioterapia nowotworów okolicy krocza i miednicy),
gruźlica (rzadko),
promienica (rzadko).
Stres nie ma wpływu na te schorzenia.

Pozdrawiam.