Przyczyny bólu podbrzusza

Witam. Mam problem z bólem podbrzusza od paru miesięcy. Byłam u różnych specjalistów: 3 ginekologów (pełen pakiet badań). Jeden stwierdził miejscowe zapalenie macicy. Dostałam leki przeciwzapalne i ból minął, ale na krótką metę. Miałam też USG jamy brzusznej, które również niczego nie wykazało. Wykluczono zapalenie wyrostka. Badania krwi również w normie. Ból jest nie do wytrzymania: kłujący, łamiący w pól, zwykle trwa od 2 do 4 min. Bardzo podobny do bolesnych skurczów macicy podczas menstruacji, lecz to odmienny ból. Najczęściej, po zażyciu 1 tabletki antykoncepcyjnej po okresie ból wraca. Zastanawiam się czy to tabletki antykoncepcyjne? Ale z drugiej strony biorę tabletki od roku - te same (pierwsze) i brzuch mnie nie bolał. Zmieniłam teraz na polski odpowiednik. Najgorzej jest wcześnie rano. Często aż się budzę od tego skurczu. Po wypiciu kawy i spaleniu papierosa (palę) ból często się wzmaga. W ciągu całego dnia mam około 3-5 skurczów niezależnych od posiłku/wypróżnienia. Odżywiam się zdrowo, choć jadam mało mięsa.

Lek. Tomasz Makos

Szanowna Pani,

Wspomniane przez Panią objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie, zwłaszcza ich nasilenie, dlatego powinna się Pani niezwłocznie udać ponownie do lekarza, gdyż tylko pełne badanie kliniczne oraz badania dodatkowe pozwolą postawić pełną diagnozę oraz poznać przyczynę nękających Panią bólów. Niemniej pozwolę sobie przedstawić moje propozycje. Na samym początkiem chciałbym przestrzec też przed bagatelizowaniem tych objawów.
Jeśli bóle, tak jak Pani to opisuje, są niemożliwe do zniesienia, proponuję udać się w momencie, kiedy ból się pojawia na Izbę Przyjęć do szpitala. Wtedy lekarz będzie miał możliwość zbadania Pani podczas samego ataku bólu, co często daje dodatkowe informacje o chorobie.

Wspomniany przez Panią ból kolkowy podbrzusza może świadczyć o kilku chorobach, jednak jego przewlekły charakter może wykluczyć część z nich. Zwłaszcza, że nie określiła Pani co konkretnie oznacza kilka miesięcy. Badaniem niezwykle przydatnym w Pani przypadku jest USG dopochwowe. Nie wiem czy już było przeprowadzone, jeśli nie to powinno.

Jedną z najgroźniejszych chorób jaką należy podejrzewać u Pani jest ciąża pozamaciczna. Nie jest to najczęstsza choroba, lecz z całą pewnością najgroźniejsza mogąca mieć tragiczne powikłania. Nie wiem czy w trakcie przeprowadzania panelu badań o jakim Pani wspomniała, był test oznaczający beta-HCG. Jeśli nie to osobiście proponuję Pani samej zakupić taki test ciążowy i niezwłocznie go wykonać. Wynik ujemny, potwierdzi, że nie ma ciąży i nie trzeba się obawiać tej groźnej choroby. Podczas następnej wizyty lekarskiej może Pani wspomnieć o tej ewentualności. Ponadto niezbędne jest wykonanie wspomnianego USG dopochwowego.

Endometrioza jest chorobą, którą również należy u Pani podejrzewać. Oprócz przewlekłych bólów brzucha występują bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia oraz niepłodność. Choroba ta jest groźna, gdyż może prowadzić do niepłodności. Podstaw diagnostyki endometriozy jest badanie ginekologiczne, USG oraz laparoskopia. Ze względu na dużą inwazyjność laparoskopii jest ona przeprowadzane tylko w przypadku silnego podejrzenia endometriozy. Niemniej jest to najważniejsze badanie w jej diagnozowaniu.

Pragną wspomnieć również, że badanie USG, jest badaniem obarczonym dość dużą zależnością od operatora, dlatego czasami przydatne jest jego powtórne wykonanie, zwłaszcza jeśli objawy się utrzymują. Zmiany niewidoczne w pierwszym badaniu mogą się uwidocznić w kolejnym badaniu.

Bardzo chciałbym Panią zachęcić do kolejnego badania lekarskiego, gdyż tylko w ten sposób da się poznać pochodzenie Pani bólów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ich natężenia, nie powinna ich Pani bagatelizować oraz postarać się dokładnie opisać swe objawy lekarzom, którzy powinni pochylić się nad Pani przypadkiem.

Pozdrawiam,