Przyczyny leukopenii

Witam serdecznie. Mam 36 lat, jestem kobietą. Od ok. 5 lat choruję na leukopenię. Wyniki wbc wahają się miedzy 2,5 a 3,8. Generalnie czuję się dobrze. Nie choruję. Jestem osobą bardzo impulsywną. Żyję w dużym stresie (związane jest to z ciężką chorobą mamy). Zastanawiam się, czy to może mieć wpływ na obniżenie wbc? Czy mam białaczkę? Nadmienię, że pani dr hematolog po wizycie 03.09.09 powiedziała, że mam przyjmować witaminy b2 i b6, a wyniki na pewno się poprawią. Niestety, nie poprawiły się. Wyniki morfologii z 05.11.09: wbc 3,0, rbc 4,27, hgb 12,7, hct 38,3. Co dalej? Do kogo mam się zgłosić? Jakie badania zrobić? Czy jestem chora na białaczkę?

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyny lekopenii, czyli obniżonej liczby białych krwinek, mogą być różne. Istotne jest także jakiego rodzaju leukocytów zmiany dotyczą - granulocytów czy limfocytów (ocena rozmazu ręcznego!).

Leukopenia jak najbardziej może być wynikiem ciężkiego, długo trwającego stresu. Może też pojawiać się u osób zdrowych i nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Inne przyczyny to: zatrucia (rozpuszczalniki, kleje, benzen, nadużywanie lub przewlekłe stosowanie leków - np. przeciwbólowych, sterydów), przewlekłe choroby wątroby, przewlekłe choroby szpiku kostnego oraz przewlekłe infekcje.

W przypadku białaczki zmianom w zakresie liczby krwinek czerwonych towarzyszą zazwyczaj nieprawidłowości ze strony pozostałych parametrów krwi (płytki, czerwone krwinki).

Jeżeli miała Pani wykonywany komplet badań (morfologia, CRP lub OB, RTG klatki piersiowej, badania wirusologiczne - w kierunku zapalenia wątroby, borieliozy, toksoplazmozy, USG jamy brzusznej), nie ma towarzyszących objawów, a wyniki utrzymują się na podobnych poziomach  - myślę, że wystarczy dalsza obserwacja w Poradni Hematologicznej.

Rozumiem, że choroba Mamy pochłania Pani myśli, ale proszę pomysleć, czy ktoś nie mógłby Pani wesprzeć w trudnej sytuacji. Może warto byłoby nawet skorzystać z pomocy psychologa? A przede wszystkim w wolnej chwili postarać się poświęcić trochę czasu sobie, zadbać o prawidłową dietę i wysiłek fizyczny.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Leczenie leukopenii

Co to jest leukopenia i sposób leczenia
KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Leukopenią określamy obniżony poziom leukocytów, czyli białych krwinek. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyny nieprawidłowości.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie są objawy leukopenii?

Witam serdecznie, w ciągu ostatnich 2 tygodni miałam dwa razy biegunkę. We wtorek zrobiłam badania krwi i wykazało 2,7leukocytów. W rozmazie automatycznym jest za mało również neu %, neu, lymph, zaś więcej Baso% i Mon%. Żelazo, crp i ob i reszta w normie. Mam niedoczynność tarczycy biorę regularnie hormon. Jestem po usg jamy brzusznej i ginekologicznym usg i nie ma żadnych zmian, organy w porządku. Co to może być? Czy to już leukopenia?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania

Niewielki niedobór leukocytów nie daje objawów, dopiero większe niedobory są przyczyną nawracających infekcji. W jamie ustnej mogą pojawiać się afty i owrzodzenia. Mogą to być stany podgorączkowe, gorączka, infekcje górnych dróg oddechowych z zapaleniem płuc włącznie. Leukopenia towarzyszy nadczynności tarczycy dlatego warto byłoby skontrolować TSH czy dawka hormonów tarczycy jest prawidłowo dobrana, zakażenia wirusowe również mogą się objawiać leukopenią.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty