Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjncyh Madinette

Witam,
Biorę tabletki antykoncepcyjne Madinette. W poprzednim cyklu łączyłam dwa opakowania, a następnie, aby ustawić wybrany dzień okresu wzięłam 22 tabletki Madinette i zrobiłam przerwę. Obecne opakowanie rozpoczęłam z rezerwowego i nie jestem pewna, ile tabletek wzięłam - możliwe, że 19 lub 22. Czy jeśli teraz skończę cykl przyjmowania Madinette i zrobię 7 dni przerwy, to podczas następnego opakowania, kiedy będę już normalnie brała 21 tabletek jestem zabezpieczona przed ciążą w 100%, skoro w tym cyklu mogłam wziąć 19-22 tabletki? Czy dopiero jak kolejne opakowanie Madinette wezmę zgodnie z ulotką - 21 tabletek, to dopiero od jeszcze kolejnego opakowania będę miała pełną ochronę, a do tego czasu lepiej stosować jeszcze dodatkowo prezerwatywę? Wolałabym nie, bo partner nie lubi, dlatego prosze o poradę

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Niezależnie od tego czy w tym cyklu wzięła Pani 19 czy też 22 tabletki, to skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Nie powinna mieć Pani zatem powodów do niepokoju. Proszę tylko pamiętać, że przerwa nigdy nie może być dłuższa niż 7 dni.

Szanowna Pani,
zmiana podawania preparatów o działaniu antykoncepcyjnym powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym. Oczywiście w przypadku leków monofazowych można łączyć opakowania, czyli przyjmować tabletki bez przerw, ale bez skracania okresu podawania. Przyjmując w ten sposób antykoncepcję naraża się Pani na brak jej skuteczności.