Mniejsza ilość zażytych tabletek

Mam pytanie, co jeśli podczas brania tabletek zapominam o jednej, zauważam to dopiero po 24 h, odstawiam tabletki, tak by zrobić 7-dniową przerwę, dostaję w tym czasie okresu i zaczynam nowe opakowanie 7 dnia przerwy, i co jeśli zdarzy się to parę razy, np. podaczas 3 kolejnych cykli brania tabletek...? Czy wzięcie mniejszej ilości tabletek, np. 16, potem 18 i 17, ale z zachowaniem tych 7 dni przerwy, mają wpływ na antykoncepcję? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci pigułek antykoncepcyjnych zalecają, by w przypadku pominięcia tabletki w ostatnim tygodniu cyklu, należy wyrzucić opakowanie i od razu rozpocząć 7-dniowa przerwę. Tym samym w praktyce skraca się cykl o kilka dni. Producenci zazwyczaj podają, że w takiej sytuacji nie ma ryzyka ciąży. Jednak trzeba pamiętać o tym, że schemat 21 tabletek +7 dni przerwy jest o tyle wygodny, że każde opakowanie i każdą 7-dniową przerwę rozpoczyna się zawsze w jednym, tym samym dniu tygodnia. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko pomyłki.

Pozdrawiam!