Puchnięcie łydek u 22-letniej osoby

Mam problem z puchnącymi łydkami, zazwyczaj zdarzało się, że spuchły mi przy dłuższym siedzeniu, lecz ostatnio zaczęły mi puchnąć podczas spaceru, lub dłuższego stania w miejscu. Mam 22 lata, mierzyłem ciśnienie, wyniki zbliżone do 130 na 70, oraz 85 uderzeń serca na minutę. Łydki są czasami tak mocno naprężone, że nie mogę kucnąć, bo czuję jakby miały mi pęknąć. Jak się położę albo ułożę nogi wyżej, to wracają do normy w 30minut. Jak mogę temu zapobiec? I czy powinienem zgłasić się do lekarza?

Aleksander Ropielewski

Konieczny kontakt z lekarzem i wykonanie badań dodatkowych. Bez dodatkowych informacji nie jestem w stanie stwierdzić jednoznacznie co jest powodem Pańskich dolegliwości.

Lek. Tomasz Budlewski

Tak prosze uda się do lekarza, ma Pan żylaki? Objawy przemawiają za problemami żylnymi...

Proponuję w pierwszej kolejności wykonać badanie USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych, ponieważ obrzeki mogą być pierwszym objawem rozwijającej się przewlekłej niewydolności żylnej.