Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Grube łydki, które często puchną - co może być przyczyną?

Witam serdecznie, jak wyżej wspomniałam, mój problem związany jest grubymi łydkami, na których coraz częściej pojawia się opuchlizną. W związku z tym wykonałam USG naczyń żylnych kończyn dolnych. Badanie nie wykazało zmian chorobowych. Lekarz prowadzący badanie zalecił mi wykonanie badania mającego na celu wykazanie czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Endokrynolog stwierdził, że wyniki są w normie, ale zalecił wykonanie jeszcze jednego badania, które pozwoli postawić ostateczna diagnozę. Bardzo proszę o podpowiedź, jakie badania mogę jeszcze wykonać i co zrobić, aby dowiedzieć się z czym związany jest mój problem? Z poważaniem, Paulina, 22 lata.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Przyczyn opuchlizny w okolicy łydek może być wiele. Od niewydolności naczyń kończyn dolnych (czego nie potwierdziło wykonane u Pani badanie Dopplera), niewydolności serca, wątroby, nerek, czy właśnie tarczycy. Isnieje szereg jednostek chorobowych, dla których objawem osiowym może być opuchlizna w obrębie podudzi. Należałoby w Pani przypadku skierować się do dobrego lekarza internisty. Proszę przedstawić mu pełną historię Pani choroby oraz dokładny wywiad rodzinny, a na pewno zleci on szereg badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy