Grube łydki, które często puchną - co może być przyczyną?

Witam serdecznie, jak wyżej wspomniałam, mój problem związany jest grubymi łydkami, na których coraz częściej pojawia się opuchlizną. W związku z tym wykonałam USG naczyń żylnych kończyn dolnych. Badanie nie wykazało zmian chorobowych. Lekarz prowadzący badanie zalecił mi wykonanie badania mającego na celu wykazanie czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Endokrynolog stwierdził, że wyniki są w normie, ale zalecił wykonanie jeszcze jednego badania, które pozwoli postawić ostateczna diagnozę. Bardzo proszę o podpowiedź, jakie badania mogę jeszcze wykonać i co zrobić, aby dowiedzieć się z czym związany jest mój problem? Z poważaniem, Paulina, 22 lata.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Przyczyn opuchlizny w okolicy łydek może być wiele. Od niewydolności naczyń kończyn dolnych (czego nie potwierdziło wykonane u Pani badanie Dopplera), niewydolności serca, wątroby, nerek, czy właśnie tarczycy. Isnieje szereg jednostek chorobowych, dla których objawem osiowym może być opuchlizna w obrębie podudzi. Należałoby w Pani przypadku skierować się do dobrego lekarza internisty. Proszę przedstawić mu pełną historię Pani choroby oraz dokładny wywiad rodzinny, a na pewno zleci on szereg badań, które pozwolą postawić ostateczną diagnozę.