Puste jajo płodowe: co mnie teraz czeka?

Witam, niestety dnia 14.03.2011 r. po badaniu usg lekarz stwierdził brak zarodka w jaju płodowym. Nie krwawię i na razie czuję się dobrze. Postanowił wykonać zabieg usg jeszcze raz za tydzień. Powiedział również, że jeśli stan się nie zmieni, czeka mnie zabieg wyłyżeczkowania macicy. Ostatnia miesiączka miała miejsce 21.01.2011. Pytania: czy będę miała wywoływane poronienie, a potem zabieg wyłyżeczkowania? Mój lekarz temu zaprzeczył (?) Czy krwawienia, jakie mogą się rozpocząć, są bardzo obfite przy samoistnym wydaleniu jaja płodowego? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Mogłabym zadać te pytania mojemu lekarzowi e-mailem, ale nie chcę już go gnębić, bo naprawdę wiele dla mnie zrobił. Dziękuję z góry i pozdrawiam, Anna

Witam serdecznie!
W dniu badania  była Pani w 7.3 hbd co oznacza, że zarodek powininen być już widoczny. Zdarza się jednak, że owulacja miała miejsce później niż zwykle, co wiąże się z młodszym wiekem ciąży. Według takiego założenia wskazane jest powtórne wykonanie badania USG po co najmniej tygodniu od rozpoznania pustego jaja płodowego. Postępowaniem z wyboru jest łyżeczkowanie, jako zabieg opróżniający jamę macicy dający możliwość wysłania pobranego materiału do badania histopatologicznego, który wykluczy występowanie choroby trofoblastycznej (zaśniadu groniastego).
Gdyby w międzyczasie doszło do poronienia samoistnego krwawienie może być intensywne, ale nie powinno być utożsamiane z krwotokiem.
Pozdrawiam.