Pytanie o promieniowanie w TK

Promieniowanie w TK. Witam, niedawno miałem robioną tomografię głowy i w związku z tym mam pytanie (może śmieszne). Przy badaniu miałem na sobie łańcuszek z krzyżykiem (nikt nie powiedział, że trzeba ściągnąć) i jakieś 3-4m od tomografu zostawiłem na stoliku tel. kom. Badanie trwało może 5 min. Czy po takim badaniu łańcuszek jak i tel. mogły zostać napromieniowane ? Czy mogę nadal używać tel. i nosić łańcuszek, czy będą mi szkodzić teraz ? Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.

Witam serdecznie,

Jeśli obecność krzyżyka w trakcie badania TK miałaby być szkodliwa dla Pana zdrowia lub zakłócać wynik badania to personel medyczny na pewno przed badaniem poprosiłby Pana o jego ściągnięcia. Jeśli tego nie zrobili to znaczy, że takiego zagrożenia oraz potrzeby nie było.
Jeśli chodzi o telefon komórkowy leżał w tym samym pomieszczeniu co tomograf, to na pewno otrzymał jakąś dawkę promieniowania rentgenowskiego rozproszonego ale nie będzie ona szkodziła Pana zdrowiu,a także powodowała złego działania telefonu.
Reasumując proszę spać spokojnie i się nie martwić, a podczas ewentualnego kolejnego badania TK pozostawić w kabinie przeznaczonej dla pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie.