Pytanie odnośnie wyników mammografii

Witam. Moja mama dostała wynik mammografi i jest tam napisane, że w ogonie Spece'a łagodne zacienienie 6 mm bez nacieków, konieczne kontrolne badanie usg. Co to oznacza? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo się bardzo niepokoję. Pozdrawiam. Sylwia

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Ogon Spence'a to określenie tkanki gruczołowej piersi, która sięga w głąb pachy. Podobnie jak w pozostałych obszarach piersi, w ogonie Spence'a mogą tworzyć się różne zmiany, których charakter nie zawsze udaje się wyjaśnić za pomocą jednego badania.

U niektórych kobiet, ze względu na budowę piersi (większa zawartość tkanki gruczołowej), badanie mammograficzne nie pozwala na jednoznaczną ocenę zmian w piersiach. W takich sytuacjach konieczne jest wykonanie USG, które być może pozwoli na lepsze zobrazowanie zmiany i odpowiedź na pytanie, co to może być. W przypadku dalszych wątpliwości, pacjentkę kieruje się na biopsję zmiany.

Proszę z góry nie zakładać najgorszego, ponad 80% zmian w piersiach to zmiany łagodne.

Pozdrawiam serdecznie