PZT a wymioty, biegunka i bolesność brzucha

Mój 16 letni siostrzeniec od małego dziecka miał dość często bóle brzucha, nie za dobry apetyt.Parę razy trafił do szpitala z wymiotami i biegunką i silnym bólem brzucha. Ostatnio w kwietniu trafił do szpitala w W-wa. z takimi właśnie objawami . Lekarz na podstawie USG stwierdził zwapnienia w trzustce i PZT - powiedział że będzie tylko gorzej. 1. Czy na pewno jest to PZT? 2. Jaka może być przyczyna?wykluczona genetyczna 3.Czy może grać w siatkówkę -to jego życie? 4. Jak długo żyje się z PZT?

Rozpoznanie PZT w tak młodym wieku jest poważne. Warto podjąć trud ustalenia przyczyny. Należałoby zrobić badanie genetyczne w poszukiwaniu mutacji PRSS1. Poza tym endosonografię trzustki aby wykluczyć możliwośc wady rozwojowej tzw. trzystki podzielonej ( pancrea divisum) oraz autoimmunogicznego PZT.
Badanie USG nie jest wystarczające do ustalenia rozpoznania PZT, doradzałbym proste zdjęcie RTG jamy brzusznej, powinny wyć w nim widoczne zwapnienia.
Podsumowująć Pani siostrzeniec wymaga opieki w ośrodku, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką PZT.