Rak przewodowy gruczołu piersiowego - jaka jest przeżywalność i czy istnieje możliwość dalszych przerzutów?

Rak przewodowy gruczołu piersiowego, G3. Nie stwierdzono naciekania powięzi, brodawki sutkowej ani skóry. Guz został wyciety w całości. W jednym z 14 znalezionych węzłów chlonnych stwierdzono przerzut raka, śr. 2 mm, naciekający torebkę węzła i tkanki otaczające. Zaawansowanie raka-pT2N1. Od poniedziałku dostane pierwszą chemię - czerwoną. Moje pyt.: jaka jest przeżywalność w tym stadium raka i czy istnieje możliwość dalszych przerzutów, czy z tego jednego węzła zajętego rakiem mogło dojść do dalszych przerzutów? Mam 57lat.

57 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przeżywalność w % podawana w statystykach obejmuje wszystkie pacjentki, które zachorowały na raka w danym stadium, nie rozgraniczając na wiek, stan zdrowia itp. Dlatego też szanse na wyleczenie powinno oceniać się indywidualnie.

U Pani niekorzystnym czynnikiem, który może świadczyć o agresywności nowotworu i skłonności do dawania przerzutów jest stopień złosliwości guza - G3, czyli najwyższy.

Niemniej, najważniejsze, że nowotwór udało się usunąć w całości, a węzły chłonne nie były masywnie zajete przez nowotwór. Istotnym czynnikiem jest także obecność lub brak receptorów hormonalnych, o czym jednak Pani nie pisze. Podobnie jak stan zdrowia - czy choruje Pani na przewlekłe choroby typu cukrzyca, choroby serca itp.

Więcej informacji o rokowaniu może Pani znaleźć na naszym stronach w dziale "Warto wiedzieć".

Proszę być dobrej myśli, pozdrawiam serdecznie