Realistyczne paraliże senne

Witam, ostatnio,np. po przebudzeniu się nad ranem i ponownym zaśnięciu miewam bardzo realistyczne paraliże senne,np.że próbuje otworzyć drzwi w pokoju,lub czołgam się po ziemi próbując wołać o pomoc,ponieważ mam ograniczony zakres ruchu (praktycznie zerowy),słyszę w tle jakby własny krzyk, ewentualnie dziwne szumy.Mimo snu wszystko wydaje się realne,jedynie bardzo rozmyte,tak jakby część mnie próbowała poruszać się po domu.Po dzisiejszym doświadczeniu jestem trochę przerażona, czy to normalane?

To normalne. Gdy zasypiamy mózg "wyłącza" mięśnie odpowiadające za poruszanie się aby łatwiej zregenerować organizm. Stąd w snach pojawia się czasem wrażenie, że coś próbujemy zrobić, poruszyć się czy pobiec, ale ruchy wydają się bardzo spowolniałe, czasem wręcz niemożliwe. Podobnie ciężko jest we śnie krzyknąć, dokładnie z tych samych przyczyn. To wszystko jak najbardziej normalne funkcje naszego organizmu.

To, że zauważa to Pani przede wszystkim nad ranem związane jest z tym, że takie poranne sny najłatwiej zapamiętujemy.

Pozdrawiam!

Witam,
zjawisko jest rodzajem dysocjacji,która może wynkać z jednoczesnych przecwstawnych potrzeb:świadomej dotyczącej obowiązków/i wstania do nich/,oraz neświadomej/unknięca ch i wyłączenia się,czyli bezruchu/.I taką dwoistośc można zintegrować poprzez specyficzne metody terapeutyczne.,wizualizacje,itp.
Polecam i zachęcam.

To faktycznie jak najbardziej normalne przeżycia senne. Lecz jeśli Panią niepokoją to warto udać się do psychoterapeuty i z jego pomocą zrozumieć skąd wziął się niepokój, który może nakręcać te sny i jak się wyciszyć i znaleźć spokój mogąc przynieść zmianę w treści snów.
Pozdrawiam