Realna i prawdziwa skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Jaka jest realna i prawdziwa skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych? A przedewszystkim z jaką dokładnoćią trzeba je brać o stałych porach- czy może być to codzienne wahanie się 2-3 godziny czy nie jest to bezpieczne? Gdzie zaczyna się ta realna możliwość osłabienia skuteczności leku? Po jak długiej przerwie? Na opakowaniu producent mówi tylko o " stałej porze" i o niebzpieczeństwie zajścia w ciąże po upływie 12h od normalnej pory przyjmowania tabletki. Z góry dziękuję za odpowiedź;)

Odpowiedź nie jest prosta, bo dziłanie leku zależy od kilku czynników - masy ciała, regularności brania leków (2-3 godziny to nie problem), diety i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Stąd teoria i praktyka to 2 różne rzeczy. Nie ma takiego problemu np. dla wkładki antykoncepcyjnej, gdzie oba odsetki są jednakowe.