Regularny spadek wagi mimo braku aktywności fizycznej

Witam Serdecznie,otóż mam następujący problem.Prowadzę siedzący tryb życia w domu a mimo tego moja waga spada.W lipcu byłem na wakacjach po górach się chodziło to schudłem z 81kg do około 79.5 kg .a dziś zauważyłem kolejny spadek wagi z 79,5 do 78kg i tu jest moje pytanie czy udać się do lekarza? Jeszcze chciałem powiedzieć,że od listopada 2013 schudłem z 86 KG do 78 KG aktualnie z tym.że od Września biegałem regularnie,a w nowym roku na początku ważyłem 82-3 kg.Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Nie powinien Pan się niepokoić. Spadek masy ciała w tak długim okresie (9 miesięcy) nie jest drastyczny, tym bardziej że przez pewien czas uprawiał Pan sport.

Pozdrawiam.

myślę że nie jest to duży spadek ciała
czasem w ciągu dnia waga może się zmienić o kilka kilogramów (rano a wieczorem) -
o której się Pan zwykle waży? o tych samych porach?

jeśli ma Pan obawy, proszę udać się do dietetyka, w celu ułożenia wzorcowej diety,aby wiedział Pan co i jak jeść, przyda się także analiza składu ciała aby kontrolować ewentualnie spadki tkanki tłuszczowej i masy mięśni

pozdrawiam
http://www.akademiazz.com.pl

Warto kontrolować masę ciała, ale maksymalnie 1 raz w tygodniu i najlepiej o tej samej porze dnia. Różnica 0,5-1kg w ciągu dnia, dwóch dni jest rzeczą naturalną, zależną od nawodnienia, obecności w toalecie, wysiłku fizycznego. Ubytek masy ciała podczas dużej aktywności fizycznej, jeśli Pan nie zadba o odpowiednią kaloryczność również jest oczywista. Jeśli chciałby Pan poprzestać na ubytku i stabilizować masę ciała to warto zadbać o odpowiednią ilość kalorii przyjmowana w ciągu dnia. Wakacje w grach, gdzie mamy dużą aktywność, często też nieznaczne odwodnienie skutkuje ubytkiem 1-2 kg, sama to wiem a autopsji, ponieważ sama chodzę po górach i często to obserwuję u siebie. Dla spokoju ducha wart zrobić kontrolne badania, czyli: mocz, morfologię, glukozę na czczo i TSH.

Witam Pana,

Wahania wagi są czymś naturalnym i u Pana nie są one bardzo drastyczne, jednak dla spokoju warto zrobić badania tarczycy, cukru, podstawowe badania krwi.
Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Aby przytyć powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk