Rezonans magnetyczny kręgosłupa u 34-latki
Bardzo proszę o interpretacje wyniku.Badanie RM kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wykonano w obrazach T1 i T2 zależnych, w przekrojach strzałkowych i poprzecznych.Lordoza lędźwiowa zachowana. Na poziomie L5-S1nieiwielka, centralna pjm, z zanaczonym modelowaniem worka oponowego, bez cech istotnego zwężenia kanałów nerwów rdzeniowych. Poza tym cech dyskopatii w odcinku lędźwiowym nie stwierdza się, kanały nerwów rdzeniowych niezwężone.Zarysy kanału kręgowego gładkie, sygnał trzonów kręgów prawidłowy.

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.