Rezonans magnetyczny kręgosłupa u 50-latki
Badanie MR kręgosłupa wykazało m.i okrężna wypuklina krążka międzykręgowego L4-L5 ze zwężeniem lewego otworu międzykręgowego i niewielkim przewężeniem otworu międzykręgowego po str. prawej, worek oponowy na tym poziomie modelowany, dodatkowo w zachyłku bocznym po str. lewej widoczna torbiel kołokorzeniowa wielkości 5x12 mm częściowo wchodząca do otworu międzykręgowego i od str. lewej modelująca worek oponowy Objawy: ból kręgosłupa promieniujący po biodrze przez udo piszczel do dużego palca

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. Zmiany tego typu związane są z chorobą zwyrodnieniową a także przeciążeniową kręgosłupa. Mogą one powodować dolegliwości bólowe oraz parestezje. Pojawia się najczęściej ból o charakterze ćmiącym choć nie można wykluczyć także dolegliwości stałych, znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. W tej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga bądź ortopedy aby wdrożyć odpowiednie dalsze postępowanie. Nie wykluczone iż konieczna jest operacja. W pierwszej kolejności jednak poleca się fizykoterapię mającą na celu wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych.