Rokowania w raku HER2 dodatnim - jaka jest szansa na całkowite wyleczenie?

Proszę o odpowiedź na moje pytanie: wiek 27 lat, rak złośliwy (14 mm) cT3N0M0, G2, receptory obydwa 0%, natomiast po badaniu fish Her2 wyszedł dodatni, (Ratio 10). Leczenie: obecnie chemioterapia AT mająca zmniejszyć guza (4 cykle), potem jeśli po 3 wlewie nie będzie zmiany to pani doktor zmieni skład chemioterapii, następnie zabieg oszczędzający. Potem radioterapia a dalej nie wiadomo. Czy w wypadku mojego Her2 potrzebne jest dalsze leczenie celowe, mające mnie ochronić przed nawrotami choroby i przerzutami? Jaka jest szansa na całkowite wyleczenie? Jakie mogą być rokowania co do dalszego życia? Jeszcze nie rodziłam, a chciałabym - czy to będzie możliwe i po jakim czasie po zakończeniu leczenia?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Nowotwory HER-2 dodatnie cechują się większą agresywnością niż HER-2 ujemne, niemniej u Pani nowotwór został rozpoznany we wczesnym stadium zaawansowania, więc są duże szanse na uzyskanie wyleczenia.

Odnośnie decyzji o włączeniu u pani leczenia celowanego czyli herceptyną - powinna być ona podjęta przez lekarza prowadzącego po analizie wszystkich "za" i "przeciw". Nie jest to bowiem lek, który musi być zastosowany u wszystkich chorych HER-2 dodatnich, ponadto jego zastosowanie wiąże się z szeregiem działań ubocznych, przede wszystkim ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Jeżeli chodzi o płodność, to niestety leczenie chemioterapią może wpłynąć na funkcję jajników. U niektórych kobiet, szczególnie po wielu cyklach chemioterapii może dojść do wygaśnięcia funkcji jajników i przedwczesnej menopauzy. Nie znaczy, że tak stanie się u Pani. Po wyleczeniu z raka piersi, przy zachowanej funkcji jajników zajście w ciążę jest możliwe i nie zwiększa ono ryzyka nawrotu.

Pozdrawiam serdecznie.