Rosnące guzki na tarczycy

Witam,mam guzki na tarczycy ktore rosna. Na prawym placie w gornym segmencie guzek o sr. 10,4mm,srodkowym o sr. 9,4mm a w dolnym guz o wym.15x11.W placie lewym guz 26x11mm. Wyniki tsh ft3 i ft4 w normie. Dodam ze obj.prawego plata 13,3ml a lewego obj.9,9ml. Ciesnina 6mm. Czy jest koniecznosc operacji wyciecia tarczycy? Mam 25lat.

Witam,

Na podstawie danych, które Pani podała można u Pani rozpoznać wole wieloguzkowe w stadium eutyreozy- czyli wyrównania hormonalnego. Warto, aby wykonała Pani biopsję guzków o średnicy powyżej 10mm, aby stwierdzić jakiego typu są to zmiany, Warto również wybrać się do endokrynologa, który zaleci Pani ew. dalsze leczenie. Ważne są elementy wywiadu, w usg nie wspomina Pani o echogeniczności guzków, która powinna być również oceniona. Istotne jest również o ile % guzki powiększyły się i w jakim czasie to nastąpiło.Objętość tarczycy u kobiety nie powinna przekraczać 18-20 ml, jeśli jest większa to znaczy, że gruczoł jest powiększony - u Pani przekracza ona > 20 ml. Konieczność operacji zależy od wielu czynników, m.in. takich jak charakter zmian i np. współistniejące zmiany uciskowe np. na tchawicę. Proszę udać się do dobrego endokrynologa, który podejmie decyzję dotyczące dalszego leczenia.
Bardzo prawdopodobne,że obędzie się bez leczenia operacyjnego, ale uzależnione jest to od różnych czynników.
Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz