Rotawirusy a antykoncepcja

Witam. Od 17.11.10 biorę tabletki C*****. Biorę je codziennie o tej samej porze. Ostatnio ( od 2 tyg) choruję na rota wirusa. Trochę niepokoi mnie fakt, że dostałam dziś okres. A jestem pewna, że nie zapomniałam o żadnej tabletce. Zostało mi w listku dokładnie tyle ile powinno zostać do końca tego listka, Co powinnam zrobić? Wziąć te 3 tabletki, zrobić 7-dniową przerwę i wziąć kolejny listek czy zrobić przerwę? Proszę o szybką odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy zarażeniu rotawirusem mogło dojść do zaburzenia wchłaniania hormonów zawartych w tabletkach na skutek długotrwałej i obfitej biegunki. Mogło to doprowadzić do obniżenia się poziomu hormonów i wcześniejszego niż planowane krwawienia. Może Pani przyspieszyć zrobienie siedmiodniowej przerwy lub dokończyć opakowanie.

Jeżeli rzeczywiście biegunka wpłynęła na wchłanianie hormonów, to na dobrą sprawę będzie Pani zabezpieczona przed ciąża po siedmiu dniach przyjmowanie nowego blistra. Jednak są to jedynie spekulacje, równie dobrze krwawienie mogło pojawić się z innej przyczyny. Często dochodzi do takiego krwawienia w czasie przyjmowania dwóch-trzech pierwszych opakowań tabletek, po zmianie na tabletki zawierające mniejszą dawkę hormonów, czy przy przyjmowaniu dwóch blistrów bez przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!