Rozmowa o porodzie z lekarzem

Witam. Jestem w 31 tc. Chcialam sie spytac czy moj ginekolog na ostatnich wizytach bedzie ze mna rozmawial o porodzie, tj. - w jakim szpitalu chce rodzic? - czy chce znieczulenie? - czy da mi do wypelnienia "karte planu porodu"? Bo gdzies czytalam ze powinien... Ale moja kolezanka ktora juz bedzie niedlugo rodzic wogole nie rozmawiala ze swoim lekarzem na takie tematy! wiec to jest dla mnie nie jasne... Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Sugeruję nie czekać na inicjatywę lekarza i samej rozpocząć ten temat. To Pani powinna zapytać o niejasne rzeczy związane z porodem. Plan porodu to bardzo indywidualna rzecz i każda kobieta powinna (o ile w ogóle chce) stworzyć swój własny plan porodu. Odradzam ściąganie gotowców z internetu na 5 stron! Najlepiej w kilku punktach zwięźle zawrzeć swoje oczekiwania co do porodu. Należy jednak pamiętać, że decydując się na poród w szpitalu musi się Pani dostosować do obowiązujących w nim norm i standardów postępowania - np. wkłócie dożylne (tzw. wenflon), monitorowanie akcji serca dziecka i skurczów (KTG), lewatywa, itd. Należy także pamiętać, że nie każdy ginekolog przyjmujący prywatnie, pracuje także w szpitalu położniczym. Reasumując - proszę na najbliższej wizycie porozmawiać z lekarzem o wizji swojego porodu.