Rozwolnienie i krew po oddaniu stolca a wysoki poziom ASO oraz paciorkowce i gronkowce w gardle

Witam! Od jakiegoś czasu muszę często się wypróżniać - jest to nawet 4-5 razy dziennie, gdzie kiedyś 1 raz dziennie bądź nawet co drugi dzień. Stolec początkowo jest normalny później przechodzi w rozwolnienie. Niestety doszło do tego swędzenie w okolicach odbytu oraz pieczenia i co jakiś czas kłucie w odbycie oraz 2 razy zauważyłam krew na papierze po podtarciu. Dodatkowo od kilku dni pojawiają się w kale białe ziarnka. W trakcie tych dolegliwości wytworzył się także stan zapalny w pochwie i cewce, na co brałam antybiotyk i leki przeciwgrzybiczne. Niestety nie czuję poprawy. Dodam, że nie stosuję żadnej diety i nie stosowałam. Mam jednak w gardle paciorkowce i gronkowce oraz wysoki poziom ASO w krwi, co było przeleczone kilka miesięcy temu antybiotykami, ale bez całkowitego wyleczenia. Nie wiem, gdzie mam się zgłosić, aby dowiedzieć się przyczyny tych dolegliwości.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Panią serdecznie! Przedstawione objawy mogą świadczyć o niezależnej infekcji układu pokarmowego lub innych stanach, takich jak czynnościowe lub zapalne choroby jelit o różnej etiologii, choroby pasożytnicze itp. Niewykluczone, że Pani dolegliwości są spowodowane tym samym patogenem, który wywołał zapalenie dróg moczowych. Dlatego w pierwszej kolejności, przed potwierdzeniem poważniejszych stanów należy określić tło tej infekcji oraz dotychczasowe leczenie. ASO nie jest swoistym wskaźnikiem, który mógłby tłumaczyć nasilenie objawów, gdyż jego podwyższone miano potwierdza jedynie fakt zakażenia paciorkowcem w przeszłości. Jest też możliwe, że dyskomfort oraz zmiana konsystencji stolca są spowodowane działaniem niepożądanym antybiotyków, stosowanych w celu opanowania zakażenia w pochwie i w cewce (choć świąd nie jest w tym przypadku charakterystycznym objawem). W celu postawienia konkretnej diagnozy niezbędna jest wizyta u specjalisty gastroenterologa. Tylko lekarz prowadzący, bezpośrednio badający pacjenta może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu i konieczności wykonania niezbędnych badań.