Ryzyko ciąży przy prawidłowym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Mam 22 lata i od 3 lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Biorę je między godziną 9 a 10, ale nie dokładnie, np. o 9.30, ponieważ nie zawsze jest taka możliwość. Dotychczas używaliśmy z partnerem prezerwatyw, żeby czuć się pewniej. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam, że po użyciu prezerwatyw jestem podrażniona, dlatego chcemy przestać je stosować. Chciałam zapytać, czy przy takim przyjmowaniu tabletek istnieje możliwość zajścia w ciążę? Dodam, że dotychczas nie zapomniałam o ani jednej tabletce, ani nie przyjęłam później niż o 10. Martwi mnie, że jakbym zaszła w ciążę podczas brania tabletek, dzicko mogłoby się urodzić chore.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy prawidłowym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie ma konieczności dodatkowej ochrony w formie prezerwatywy. Jednogodzinne wahania w przyjmowaniu leku nie mają znaczenia! W przypadku poczęcia dziecka podczas stosowania pigułek, jeśli odstawi się antykoncepcję na czas, nie  powinno dojść do uszkodzenia płodu. Jeśli będzie Pani stosować tabletki we właściwi sposób, ryzyko ciąży jest bardzo małe, bliskie zeru!

Pozdrawiam!