Ryzyko ponownego wystąpienia ciąży pozamacicznej

Witam!

Ostatnią miesiączkę miałam 20.01.2012. W dniach 01.03.2012 zostałam przyjęta do szpitala z podejrzeniem ciąży pozamacicznej, poziom betaHCG wynosił 01.03 - 859mlU/ml; 03.03 - 538; 05.03 - 600. Stwierdzono brak zmian w obrębie macicy, trzonu macicy oraz przydatków. Zostałam wypisana do domu. Około 15.03 pojawiło się krwawienie. 23.03 betaHCG wzrosło do 1531 mlU/ml. 27.03 zostałam ponownie przyjęta do szpitala, betaHCG wyniósł 2143 mlU/ml. Stwierdzono ciążę ektopową jajowodową lewostronną oraz torbiel jajnika prawego. Wykonano laparoskopie w wyniku której wycięto lewy jajowód oraz wyłuszczono torbiel jajnika prawego.

Mam pytanie: jakie są szansę na ciążę po takich zabiegach? W jaki sposób zapobiegać powstawaniu zrostów pooperacyjnych? Czy istnieje duże ryzyko ponownej ciąży pozamacicznej? (Przed tą nie miałam objawów zapalenia, chlamydii, nie stosowano terapii wspomagającej płodność). Czy taką ciążę można leczyć farmakologicznie? Posiadam grupę krwi RH minus, podczas poprzedniej hospitalizacji tzn. 01.03-05.03 podano mi 300mcg immunoglobuliny anty Rh D, przy ponownej hospitalizacji i laparoskopii nie ponowiono szczepionki, bo nie zakwalifikowałam się do jej podania. Czy ta poprzednia szczepionka właściwie zabezpieczy mnie na przyszłość?

Dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Ciąża ektopowa nie stanowi problemu z zajściem w kolejną ciążę. Pozostał Pani jeden zdrowy jajnik z jajowodem, który będzie mógł wypuścić komórkę jajową zdolną do zapłodnienia. Z podjęciem prób poczęcia powinna Pani poczekać jednak kilka (co najmniej 3) miesięcy. Powstawanie zrostów pooperacyjnych jest niezależne od Pani. Nie ma zatem pewnych sposobów na ich wyeliminowania. Przebycie ciąży pozamacicznej zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia w kolejnych ciążach. Przyjmuje się, iż ryzyko nawrotu wynosi nawet 15% i zwiększa się z każdą kolejną ciążą. Metoda leczenia uzależniona jest od wielu czynników (wieku pacjentki, jej planów prokreacyjnych, wieku ciąży, miejsca zagnieżdżenia zarodka itd). Leczenie farmakologiczne jest dopuszczalne, ale w praktyce stosunkowo rzadko praktykowane). Podanie immunoglobuliny w pierwszych 72h jest wystarczającym leczeniem obniżającym ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży.

Pozdrawiam