Ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego

witam,mam pytanie odnośnie ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego a czasu odpępnienia dziecka- czy można w takiej sytuacji czekać,aż pępowina przestanie tętnić,czy też konieczne jest jej natychmiastowe zaciśnięcie i przecięcie? a jeśli to drugie, to dlaczego? czym groziłoby opóźnione odpępnienie?

Piotr Pilarski

W przypadku możliwości wystąpienia konfliktu serologicznego konieczne jest szybkie odpępnienie aby matka dziecka miała jak najmniejszy kontakt z krwią Rh+ i dzięki temu nie wytworzyły się przeciwciała anty Rh.

Pozdrawiam.