Jak duże jest ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego?

Witam!
Mam 28 lat i jestem w 14 tygodniu ciąży. Jest to moja druga ciąża, pierwsza zakończyła się poronieniem w 8 tygodniu. Nie otrzymałam szczepionki na przeciwciała, gdyż błędnie oznaczono moją grupę krwi na A Rh+. Po kilku latach przypadkowo (honorowe oddawanie krwi) okazało się, że mam grupę krwi A Rh- i zostało to już kilkakrotnie potwierdzone. Ojciec ma grupę krwi Rh+. W zeszłym tygodniu wykonywałam test na przeciwciała i wynik jest negatywny.
Bardzo proszę o odpowiedź, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktu w obecnej ciąży? A także czy mogę jakoś zmniejszyć to ryzyko?
Z góry dziękuję za pomoc,
Joanna

Dzień dobry!
Jeśli ma Pani wynik przeciwciał ujemny to oznacza, że poprzednia ciąża pomimo niepodania szczepionki nie spowodowała wystąpienia przeciwciał i zagrożenia konfliktem serologicznym w obecnej ciąży do tej pory.
Powinna mieć Pani skontrolowane przeciwciała w 2 i 3 trymestrze ciąży i dopiero, gdyby wtedy pojawiły się przeciwciała, być może niezbędna będzie interwencja w leczeniu konfliktu.
Z poważaniem