Ryzyko zachorowania na parodontozę

Witam, mam 21 lat i zdrowe zęby. Jednak w mojej rodzinie wszyscy chorują na paradontozę. Obawiam sie, ze ja rowniez mogę miec z tym problemy, ponieważ juz widze pierwsze objawy. Stosuje specjalną pastę do zębów i dbał o zeby jednak nie widze poprawy. Jak mogę temu zapobiegać i czy to prawda ze płukanie jamy ustnej oliwą z oliwek pomaga? Z góry dziękuje za pomoc.

Paradontoza to na ogół pierwszy objaw ogólnego przewlekłego stanu zapalnego organizmu. Istotne jest zlikwidowanie przyczyn (dieta przeciwzapalna pozbawiona podstawowych czynników prozapalnych - przetworzonej żywności, prostych węglowodanów i produktów zbożowych), suplementacja (Omega 3 - stąd oliwa z oliwek nie jest zła - kurkuma, koenzym Q10 itd.). Generalonie genetyka "ładuje magazynek" a środowisko - dieta, pasożyty, toksyny, higiena itd - "naciska spust". Oczywiście właściwa higiena - miękka szczoteczka masująca dziąsła przy myciu zębów, nić dentystyczna bez fluoru, irygator- są szalenie pomocne.

Nie pisze Pani jakie to objawy zauwaza u siebie.. Jest wiele postaci paradontozy, nie każda występuje rodzinnie. Proszę pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, właściwym szczotkowaniu i stosowaniu nici międzyzębowej.
Tzw. instruktaż higieny jamy ustnej powinien Pani przedstawić lekarz prowadzący.
Aby uspokoić Panią powiem jeszcze, że mamy dziś wiele metod leczenia chorób przyzębia , kiedyś niedostępnych :-)

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie przyzębia jest prawidłowa higiena jamy ustnej , jak ma Pani wątpliwości czy robi to w sposób prawidłowy ( a prawie nikt nie robi tego poprawnie) proszę poprosić swojego lekarza lub higienistkę o instruktaż higieny.
Choroba przyzębia (paradontoza) w 95% jest wynikiem błędów w higienie a nie"zębów po mamusi".
Specjalna pasta do zębów nic nie da przy nieprawidłowej technice szczotkowania , przy prawidłowej technice pasta i płyny do płukania są dodatkiem do tejże.
Płukanie oliwą , pierwsze słyszę , oliwą może mieć dobry wpływ na skórę , ale nie na przyzębie , raczej efekt podobny do położenia się w kamiennym kręgu.

Paradontoza jest najczęściej spowodowana nieprawidłowymi nawami higienicznymi które powodują przewlekły stan zapalny dziąseł. Jedynym sposobem spowolnienia procesu jest częsta profesjonalna higienizacja w gabinecie połączona z przypominaniem prawidłowych nawyków higienicznych.

Najistotniejszymi czynnikami w rozwoju paradontozy są złe nawyki, zła higiena oraz bakterie, choć geny także nie są bez znaczenia. Dziedziczymy nie tyle chorobę, ale podatność na zachorowanie. Ta genetyczna postać paradontozy, która występuje u ok. 5% populacji, często rozwija się właśnie u ludzi młodych, bez względu na nawyki higienizacyjne, często dość gwałtownie. Jeśli zauważa u siebie Pani potencjalne objawy, proszę nie zwlekać i udać się na wizytę do periodontologa. Specjalista oceni stan dziąseł, w razie potrzeby wdroży terapię, a także podpowie, jak dbać o zęby i dziąsła, aby uniknąć problemów w przyszłości. Płukanie oliwą z oliwek raczej nie rozwiąże problemu.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl