Ryzyko zachorowania na parodontozę

Witam, mam 21 lat i zdrowe zęby. Jednak w mojej rodzinie wszyscy chorują na paradontozę. Obawiam sie, ze ja rowniez mogę miec z tym problemy, ponieważ juz widze pierwsze objawy. Stosuje specjalną pastę do zębów i dbał o zeby jednak nie widze poprawy. Jak mogę temu zapobiegać i czy to prawda ze płukanie jamy ustnej oliwą z oliwek pomaga? Z góry dziękuje za pomoc.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Paradontoza to na ogół pierwszy objaw ogólnego przewlekłego stanu zapalnego organizmu. Istotne jest zlikwidowanie przyczyn (dieta przeciwzapalna pozbawiona podstawowych czynników prozapalnych - przetworzonej żywności, prostych węglowodanów i produktów zbożowych), suplementacja (Omega 3 - stąd oliwa z oliwek nie jest zła - kurkuma, koenzym Q10 itd.). Generalonie genetyka "ładuje magazynek" a środowisko - dieta, pasożyty, toksyny, higiena itd - "naciska spust". Oczywiście właściwa higiena - miękka szczoteczka masująca dziąsła przy myciu zębów, nić dentystyczna bez fluoru, irygator- są szalenie pomocne.

0

Nie pisze Pani jakie to objawy zauwaza u siebie.. Jest wiele postaci paradontozy, nie każda występuje rodzinnie. Proszę pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, właściwym szczotkowaniu i stosowaniu nici międzyzębowej.
Tzw. instruktaż higieny jamy ustnej powinien Pani przedstawić lekarz prowadzący.
Aby uspokoić Panią powiem jeszcze, że mamy dziś wiele metod leczenia chorób przyzębia , kiedyś niedostępnych :-)

0

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania chorobie przyzębia jest prawidłowa higiena jamy ustnej , jak ma Pani wątpliwości czy robi to w sposób prawidłowy ( a prawie nikt nie robi tego poprawnie) proszę poprosić swojego lekarza lub higienistkę o instruktaż higieny.
Choroba przyzębia (paradontoza) w 95% jest wynikiem błędów w higienie a nie"zębów po mamusi".
Specjalna pasta do zębów nic nie da przy nieprawidłowej technice szczotkowania , przy prawidłowej technice pasta i płyny do płukania są dodatkiem do tejże.
Płukanie oliwą , pierwsze słyszę , oliwą może mieć dobry wpływ na skórę , ale nie na przyzębie , raczej efekt podobny do położenia się w kamiennym kręgu.

0

Paradontoza jest najczęściej spowodowana nieprawidłowymi nawami higienicznymi które powodują przewlekły stan zapalny dziąseł. Jedynym sposobem spowolnienia procesu jest częsta profesjonalna higienizacja w gabinecie połączona z przypominaniem prawidłowych nawyków higienicznych.

0

Najistotniejszymi czynnikami w rozwoju paradontozy są złe nawyki, zła higiena oraz bakterie, choć geny także nie są bez znaczenia. Dziedziczymy nie tyle chorobę, ale podatność na zachorowanie. Ta genetyczna postać paradontozy, która występuje u ok. 5% populacji, często rozwija się właśnie u ludzi młodych, bez względu na nawyki higienizacyjne, często dość gwałtownie. Jeśli zauważa u siebie Pani potencjalne objawy, proszę nie zwlekać i udać się na wizytę do periodontologa. Specjalista oceni stan dziąseł, w razie potrzeby wdroży terapię, a także podpowie, jak dbać o zęby i dziąsła, aby uniknąć problemów w przyszłości. Płukanie oliwą z oliwek raczej nie rozwiąże problemu.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie jest ryzyko zachorowania?

Witam. Mam 23 lata i jestem kobietą. Żyję w lęku i mam obawy. Mam pare pytań. Chciałabym wiedzić, jakie jest ryzyko, że mogę mieć raka piersi, albo w ogóle raka, w przypadku kiedy moja mama w wieku miała 50 lat dowiedziała się, że ma raka piersi? Lekarz usunął jej pierś. Dzisiaj ma 55 lat, nie zażywa już lekarstw, bo miała brać tabletki tylko 5 lat. Czy istnieje ryzyko, że rak może znowu ją zaatakować? Jeszcze chciałam dodać, że mój ojciec umarł 2 tygodnie temu. Miał guza płuc. Czy to zwiększa ryzyko, że będe miała raka? Chciałam jeszcze dodać, choć nie ma się czym chwalić, że nigdy nie byłam u ginekologa. Chciałam tyle razy pójść do lekarza, ale jakoś strach i lęk nie pozwala mi się przełamać. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję z góry.

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Bardzo mi przykro z powodu Pani Taty oraz choroby Mamy.

Może zacznę od odpowiedzi dotyczącej ewentualnego zagrożenia dla Pani. W przypadku niektórych nowotworów udowodniono, że duże znaczenie ma podłoże dziedziczne - jest tak niestety w przypadku nowotworów piersi. Ryzyko jest naprawdę duże, jeżeli okazuje się, że w grę wchodzi tzw. mutacja, czyli zmiana w genach, którą można odziedziczyć. Myślę, że warto byłoby gdyby zgłosiła się Pani do Poradni Genetycznej, gdzie można przeprowadzić badanie w kierunku obecności mutacji (tzw. mutacja genu BRCA1 i BRCA2). Jest to o tyle istotne, że jeżeli stwierdzi się mutację, należy poddawać się ścisłej kontroli i zachować odpowiednie postępowanie (np. do 30. r. ż. przeciwskazane jest przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych). Jeżeli mutacja nie zostanie stwierdzona, wtedy ryzyko zachorowania będzie jedynie w niewielkim stopniu większe niż u osób, które nie mają w rodzinie chorych na raka piersi. W przypadku raka płuca, związku rodzinnego do tej pory nie udowodniono. W profilaktyce obu nowotworów niezwykle ważne jest niepalenie tytoniu.

Jeżeli chodzi o Pani Mamę, to w onkologii uważa się, że jeżeli dany pacjent przeżył 5 lat od chwili rozpoznania i jest bez oznak choroby - można uznać go za wyleczonego z nowotworu. Oczywiście, ważne są dalsze kontrole u onkologa. Co do ryzyka nawrotu - niestety, zawsze istnieje, choć po takim czasie jest naprawdę niewielkie. Istotna jest kontrola drugiej piersi, bo czasami rak "lubi" odnawiać się w drugiej piersi.

No i na koniec - zachęcam Panią gorąco do wizyt u ginekologa. To najlepsze, co może Pani zrobić dla siebie jako kobiety, no i ochronić się przed zachorowaniem. Proszę popytać znajomych - na pewno znajdzie się ginekolog, któremu będzie mogła Pani zaufać.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ryzyko zachorowania na nowotwór

w wieku lat 19-stu miałam wykonaną tomografię głowy ( żałuję że nie rezonans magnetyczny) z powodu bólów głowy. w wieku lat 20: 1. prześwietlenie płuc ( uczelnia wymagała), 2. panoramę szczęki, zdjęcie szczęki ( ortodonta) 3. kilka razy miejscowe zdjęcie zęba ( przed leczeniem ortodontycznym) lat 21: 1. prześw. zatok ( choroba) 2. prześw. oskrzeli ( choroba) lat 23: 1. prześwietlenie szczęki ( po leczeniu ortodontycznym) czy mam większe ryzyko dostania nowotworu od tych przeświatlań?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty