Jak zapobiec szybkiemu niszczeniu zębów?

Witam, Mam 23 lata i jak dotąd już 3 zęby leczone kanałowo. W kolejce czekają dwa kolejne. W 2/5 z tych przypadków powodem była torbiel przykorzeniowa. Nie mam próchnicy, plomby są szczelne. Używam szczoteczki elektrycznej, nici dentystycznej. Co mogę zrobić, aby zapobiec tak szybkiemu niszczeniu zębów? Czym spowodowana jest psucie się zębów od środka?

Witam.

W przytłaczającej większości przypadków zęby "psują się" jednak od zewnątrz. Nie powiem pewnie nic odkrywczego, ale kluczem do ograniczenia kłopotów z zębami są odpowiednia higiena i wystarczająco częste kontrole stomatologiczne (standard to co 6 miesięcy).

Sugeruję poprosić swoją panią doktor o dokładny instruktaż higieny. Czasem pomimo używania najlepszych dostępnych rozwiązań w zakresie higieny jamy ustnej pacjenci nie otrzymują rezultatów przez na przykład nieodpowiednią technikę szczotkowania lub zbyt krótki czas jego trwania. Warto również rozważyć stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.

pozdrawiam.

Witam,

Przyczyną może być: niewłaściwa dieta, niewłaściwa technika i częstość szczotkowania i higieny jamy ustnej, skłonności genetyczne lub różne z podanych. Wskazany wnikliwy wywiad i badanie wykonane przez stomatologa wraz z instruktażem higieny. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski