Ryzyko zajścia w ciążę po pominięciu czterech tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Od ponad 10 lat biorę tabletki antykoncepcyjne, które odstawiłam tyko po to, żeby zajść w ciążę, a po urodzeniu córeczki (ma 22 miesiące) znowu biorę tabletki - jest to Femodene. Myślałam, że nigdy nie przydarzy mi się poniższa sytuacja, a jednak... 26 stycznia 2012 rozpoczęła się ostatnia miesiączka w ciągu mojej siedmiodniowej przerwy. 30 stycznia, czyli w poniedziałek, powinnam zacząć nowe opakowanie, ale niestety nie wiem jakim cudem zapomniałam wziąć tabletkę i nie wzięłam ich aż do piątku. Wtedy dopiero zorientowałam się, że przez 4 dni nie wzięłam tabletek. Niestety w środę 1 lutego mieliśmy stosunek z mężem. Od piątku zaczęłam normalnie brać tabletki pomijając pierwsze 4 z opakowania. Teraz podejrzewam, że źle zrobiłam. Mam podejrzenie, że mogę być w ciąży, ale nie wiem, czy objawy które czuję spowodowane są stresem i wmawianiem sobie czy prawdziwą ciążą. Niestety ta ciąża bardzo mi nie na rękę w tym roku, ale jeśli będzie dzidziuś, to będzie równie mocno kochany jak pierwszy:). Jaka jest szansa, że zaszłam w ciążę? Kiedy odstawić tabletki? Czy to, że je biorę jest niebezpieczne dla dziecka? Dodam, że mam tylko 1 jajnik. Dziękuję.

Witam serdecznie!
W opisanej sytuacji ryzyko ciąży jest stosunkowo wysokie. Niestety nie ma żadnego algorytmu, na podstawie którego można wyliczyć ewentualne szanse poczęcia. W podobnych sytuacjach zaleca się stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez co najmniej 7 dni. Jeśli pacjentka nie zastosuje się do tych zaleceń wymagane jest kontrolne wykonanie testu ciążowego, pamiętając o zasadzie, iż test z krwi można wykonać po 10 dniach od zbliżenia, test z moczu po co najmniej 14. W zależności od wyników testu zdecyduje Pani o odstawieniu preparatu. Przyjmowanie tabletek w pierwszych dniach ciąży nie powinno negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Pozdrawiam