Ryzyko zarażenia szkarlatyną i wirusowym zapaleniem opon mózgowych

Witam! W przedszkolu powiadomiono mnie o wystepującej szkarlatynie i wirusowym zapaleniu opon mózgowych, jakie mają tam miejsce. Nakazano obserwację dziecka. . Mam kilka pytań. Czy możliwe, że po jednodniowym pobycie w przedszkolu dziecko mogło się zarazić? Jak uchronić dziecko? Czy przedszkole nie powinno przejść badań sanepidu? Dodam, iż dziecko odkąd chodzi do przedszkola ma ciągle nawracające zapalenie spojówek. Pozdrawiam. Marika.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Odpowiadając na Pani pytania: 1. Teoretycznie jak najbardziej istnieje takie prawdopodobieństwo, że dziecko zainfekowało się w trakcie tego jednego dnia pobytu w przedszkolu. 2. Jedyną możliwością, by uchronić dziecko przed zachorowaniem jest izolacja dziecka od dzieci chorych. 2. Jeśli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości funkcjonowania przedszkola pod względem sanitarno-epidemiologicznym, proszę zgłosić to do Sanepidu.