Czy po szkarlatynie dziecko może chodzić na basen?

Syn przeszedł szkarlatyne. Wystąpiło złuszczenie skóry na udach i pośladkach. Czy może chodzić na basen?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

szkarlatyna to poważna choroba, która wymaga wyleczenia do końca. Po wyleczeniu najlepiej jest zrobić badania kontrolne oraz wzmocnić organizm, zanim dziecko wróci do pełnej aktywności. Przechorowanie szkarlatyny wiąże się bowiem z obniżeniem odporności, dlatego warto przez jakiś powstrzymywać się od dotychczasowych aktywności i unikać miejsc, w których może dojść do złapania kolejnych infekcji.

Zdaniem naszego eksperta kąpiel w basenie możliwa jest po 7-10 dniach od zakończenia antybiotykoterapii, o czym świadczy wypowiedź nawiązująca do innego zapytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szkarlatyna-a-kapiel-w-basenie.

Proszę jednak pamiętać, iż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i wszelkie dylematy najlepiej jest konsultować z lekarzem, który diagnozował dziecko.

Choroba ta została opisana w jednym z naszych artykułów pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/szkarlatyna-plonica-leczenie-objawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.