Schemat żywienia 8-miesięcznego dziecka

Witam! Jestem mamą 8 miesięcznego Chłopca. Chciałabym się dowiedzieć czy dostarczam mu potrzebnych witamin i czy nasz schemat żywienia jesy prawidłowy i co ewentualnie powinnam zmienić. 1) 210ml mm HIPP 2 2) 210ml mm HIPP 2 3) zupka jarzynowa ok 200ml 4) deser (manna ze startym jabłuszkiem)ok 150ml 5) 210ml mm zagęszczanego 3 łyżeczkami manny do picia 100-150ml: herbatka ułatwiającą trawienie HIPP,czasem nektar owocowy bobofrut w nocy ok 120-150ml mm (chce oduczyć-nie wiem jak) proszę o pomoc

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, polecam zapoznać się z portalem www.1000dni.pl,tam znajdzie Pani informacje na temat schematu żywienia ewentualnie u dietetyka zrobić analizę sposobu żywienia,która wykaże czy dostarcza Pani wszystkich niezbędnych składników doprawidłowego rozwoju. Pozdrawiam

Witam, schemat to ogólne zalecenia. Trzeba się kierować także apetytem dziecka, a dietę oceniać w kontekście masy ciała i stanu zdrowia np. u pediatry. Do zupki powinna Pani dodawać 1/2 żółtka co 2 dzień oraz mięsko lub 1-2x w tygodniu rybkę. Zamiast manny polecam także inne kaszki: jaglaną, ryżową, kukurydzianą, orkiszową. Może Pani ugotować kaszę jaglaną, która jest bardziej wartościowa niż manna i zmiksować ją z owocami. Nie polecam natomiast nektarów, które zawierają cukier. Proszę wybierać soki bez cukru (sprawdzić skład na opakowaniu) lub po prostu zmiksować lub udusić dobrej jakości owoce. Przyzwyczajać do picia wody, a nie słodkich napojów. Jeśli chodzi o odzwyczajanie od picia mleka w nocy, to jest to często bardzo trudne, ale potrzebne choćby z uwagi na pojawiające się uzębienie. Można stopniowo zmniejszać ilość miarek mleka i podawać mleko coraz bardziej rozcieńczone lub podać wodę lub niesłodzoną herbatę. Niemowlę po pewnym czasie powinno zniechęcić się do nocnego wstawania jeśli nie będzie otrzymywać mleka. Pozdrawiam serdecznie.