Schizofrenia czy depresja?

Jestem 28-letnią kobietą. Od dłuższego czasu czuję się fatalnie. Nic mnie nie cieszy, martwię się wszystkim i o wszystko. Nic mi się nie układa. Rok temu stwierdzono u mnie schizofrenię. Martwi mnie szczególnie, co będzie ze mną w przyszłości. Niedługo mam zacząć pracę, będzie to praca naukowa. Marwię się, czy sobie poradzę. Jest to pierwsza myśl, jaka do mnie przychodzi po wstaniu. Przez to wszystko myślę o rezygnacji, bo nie wiem, czy podołam. Jestem małomówna, zauważam jakbym nie była już taka sprawna intelektualnie jak kiedyś. Mam problemy z myśleniem abstrakcyjnym. Ale jak będzie wyglądać moja przyszłość...? Robię prawo jazdy. Też mi słabo idzie. Nie wiem, ale mam poczucie, że do niczego się nie nadaję. Brak pewności siebie to moja cecha osobowości. Tak mi powiedział psychiatra. Jak mam dalej żyć i jaką podjąć decyzję? A może to depresja?

Witam!

Na pojawianie się problemów mogą mieć wpływ cechy osobowości, jednak zespół zgłaszanych objawów wskazuje na depresję. Objawy depresyjne w przebiegu schizofrenii nie należą do rzadkości. Zalecane jest wówczas leczenie lekiem przeciwpsychotycznym o działaniu przeciwdepresyjnym lub dodanie leku przeciwdepresyjnego, jako leczenie uzupełniające.
Ze względu na obowiązujące portal wymogi prawa farmaceutycznego, nie mogę podać Pani nazw preparatów.

Wskazana jest również psychoterapia, w szczególności poznawczo-behawioralna, której skuteczność w leczeniu depresji została potwierdzona szeregiem badań i zdobywa coraz więcej dowodów na działanie lecznicze w schizofrenii.

Do rozważenia pozostaje, czy ostatnio nie narzuciła sobie Pani zbyt wiele obowiązków: praca naukowa i prawo jazdy zajmują mnóstwo czasu, a dla Pani szczególnie ważny jest uregulowany tryb życia, przeznaczanie odpowiedniej ilości czasu na relaks i sen.

Wspomniane problemy z koncentracją uwagi i poczucie mniejszej wydolności intelektualnej może być zależne od dawki przyjmowanego leku. Warto omówić ten aspekt z lekarzem prowadzącym.

Z pozdrowieniami